رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

دوشنبه, 07 خرداد 1397

كمبود پتاسيم

كمبود پتاسيم ( Hyper Kalemia)


زماني كه ميزان پتاسيم در خون به كمتر از حد نرمال برسد ( 5/5 - 3/5) اين عارضه اتفاق مي‌افتد و اين اختلال شايع منجر به كاهش ذخيره پتاسيم بدن مي‌شود.

چه كساني بيشتر به اين عارضه گرفتار مي‌شوند؟
افرادي كه:
1- دچار اسهال شده باشند
2- خوردن آْنتي‌بيوتيك در زمان طولاني
3- استفراغ طولاني مدت و كشيذن شيره معده
4- كساني كه شيمي‌درماني مي‌شوند
5- نارسايي قلبي يا كبدي و فشارخون بالا كنترل نشده
6- افراد سالمند
7- افراد سيگاري و معتادين به مصرف الكل

علائم بيماري:
اين بيماري با علائم ضعف، خستگي، بي‌اشتهايي، تهوع واستفراغ، ضعف عضلاني، كاهش حرارت رود‌‌ه‌ها، بي‌حسي و مورمورشدن، مشكلات قلبي و كليوي، پرادراري و احساس تشنگي همراه است.

درمان:
براي درمان بيشتر عامل كمك و مساعدت فرد بيمار است.
فرد بايد انواع غذاهاي حاوي پتاسيم زياد مصرف كند كه شامل ميوه‌ها بخصوص مركبات پرتقال نارنگي و غلات، شير، گوجه، پره شفتالو سبزيجات تازه، موز، گوجه فرنگي و گوشت است.
اگر فرد تنواند بصورت خوراكي خود را درمان كند و به مصرف دارو نياز پيدا كند بايد در مورد مصرف قرصهاي حاوي پتاسيم مثل پتاسيم كلرايد به نكات زيل توجه كرد.
اين دارو به شكلهاي تزريقي و قرص و پودر است كه قرص رامعمولاٌ‌ سه بار در روز مصرف مي‌كنند و پودر آن نيز كه حاوي 20 ميلي‌گرم پتاسيم است رادر نصف ليوان آب يا آب‌ميوه مخلوط كرده و 2 تا 4 بار در روز ميل مي‌كنند و مصرف نوع خوراكي اين دارو 1- 2 تا ساعت بعد از مصرف بيشترين اثر را بر بدن دارد.
اين دارو مانند هر داروي ديگري در بدن يكسري عوارض دارد كه شامل سردرد تهوع رنگ پريدگي اسهال استفراغ زخم معده پايين آمدن فشارخون ضعف و خستگي و شل شدن اندامها و .... است كه بايد دارو قطع و به پزشك اطلاع داده شود. اين دارو بايد طبق ذستور پزشك مصرف شوذ و در صورت فراموش كردن يك نوبت و حداكثر پس از مدت زمان 2 ساعت بعد از روز فراموش شده بايد قرص و دارو مصرف شود و از دوبرابر كردن مقدار دارو جدا‌ٌ خودداري نماييد.
در صورت قيري و تيره‌رنگ شدن و خوني شدن مدفوع، ضعف، سستي و كرختي غير معمول يا سوزن شدن اندامها دارو را قطع نموده و سريعاٌ‌به پزشك خودمراجعه كنيد.
در بروز تهوع و استفراغ و يا ناراحتي معده كه با خوردن داروهاي ضداسيد مثل آلمينيوم ام‌جي‌اس و يا انواع قرصهاي مسكن معده تسكين پيدا نكرد دارو را قطع نموده و به پزشك مراجعه كنيد.

آموزش:
افراد دچار اين بيماري داراي علايم ضعف خستگي بيحالي و اختلالات حسي هستند و بايد در زمان كاركردن باابزار و آلاتي كه نياز به هوشياري دارند بسيار مراقب باشند و بطور منظم زير نظر پزشك باشند.
گرفتن نوار قلب در اين بيماران بسيار مهم است و بايد بصورت دوره‌اي انجام شود.
اگر اين بيماري به سبب خوردن داروهاي قلبي عارض شده بايد از غذاهاي پرپتاسيم استفاده نمايد تاهيچ مشكل جدي قلبي او را تهديد نكند بيمار بايد ميزان ادراري كه در 24 ساعت دفع مي‌كند بداند
اگر پتاسيم بصورت داخل رگي استفاده مي‌شود در صورت داشتن احساس سوزش به پرستار گزارش ذهيد.
در پايان به شما توصيه مي‌كنيم كه از خوردن غذاهاي حاوي پتاسيم غافل نشويد تا به لطف خدا بهبودي به زودي حاصل شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد