رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

دوشنبه, 05 فروردين 1398

پزشك خانواده و نقش آن در سلامت مردم

بیشتر بدانیم: پزشک خانواده و نقش آن در سلامت مردم

 

پزشك خانواده و نقش آن در سلامت مردم

 

 

    پزشک خانواده را مشاور امین و مطلع برای مشکلات پزشکی می توان دانست. دکتر راحله نظری پزشک مرکز بهداشت شیراز شهدای والفجر  در خصوص پزشک خانواده و نقش آن در سلامت مردم گفت : پزشک خانواده به صورت مستقیم با خانواده‌ها در تماس می باشد و مراقبت‌های اولیه بهداشتی را بر عهده دا شته و پزشک سلامت نگر است . وی بدلیل شناخت دقیق اشخاص تحت پوشش خود و آشنایی با تاریخچه بیماری آنها، قادر است ،جمعیت تحت پوشش خود را مراقبت نموده و حتی در افراد به ظاهر سالم که علامتی ندارند، در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهد. دکتر نظری گفت:پزشک خانواده حتی قبل از تولد، مراقب سلامت افراد است واین مراقبت را در دوره نوزادی ، کودکی ، نوجوانی و جوانی ادامه می دهد . وی با دیدگاه پیشگیری عمل میکند وبا آ موزش سبک زندگی سلامت محور از بروز بسیاری از بیماری های مزمن و نوپدید در افراد جلوگیری می کند . در صورت بروز بیماری به درمان می‌پردازد وبا آموزشهای موثر در افرا د بیمار ، مانع از بروز عوارض بیماری در آنها می شود. پزشك خانواده ، مسئول تيم سلامت در مجموعه خويش است، تيمي كه متشكل از مراقب سلامت ، روانشناس وکارشناس تغذیه وبهداشت محیط است.

   او افزود: مراقبت‌هايي كه پزشكان خانواده قادر به ارايه آن‌‌ها براي افراد تحت پوشش خود هستند شامل :مراقبت از نظر خطر سنجی بیماری های قلبی عروقی ، مراقبت از نظر دیابت ، فشار خون ، چربی خون ،سلامت روان ، سلامت باروری ، ارزیابی انجام پاپ اسمیر وماموگرافی، تشخیص زود هنگام سرطانها ، وضعیت ایمنسازی ، وضعیت توده بدنی و..... می باشد. پزشک همزمان با انجام این مراقبتها ، یافته ها و معاینات خود را در پرونده الکترونیک فرد ثبت میکند. پزشك خانواده، كمك مي‌كند كه هر فرد از طريق يك برنامه ويژه خود مراقبتي، سالم بماند.براي پيشگيري از بيماري‌ها،پزشك خانواده به افراد تحت پوشش خود مشاوره لازم براي تغيير در شيوه زندگي را ارائه مي‌دهد و انجام اين تغييرات را پيگيري مي‌كند.

    دکتر نظری در خصوص اهمیت ارجاع در این برنامه گفت: نظام ارجاع در برنامه پزشک خانواده مفهوم می یابد . خدمات ارائه شده توسط تیم سلامت وبخصوص پزشک خانواده به عنوان خدمات سطح اول، طرح پزشك خانواده تعريف مي‌شود،‌ در صورتي كه يك بيمار، نيازمند خدمات پزشك متخصص يا فوق متخصص باشد، به سطح دو كه پزشك متخصص در بيمارستان است، ارجاع داده مي‌شود .ترتیب ارجاعات دربرنامه پزشک خانواده به صورت ارجاع از مراقب سلامت به پزشک خانواده می باشد. بر حسب شرایط بیمار از سمت پزشک خانواده به متخصص ویا کارشناس تغذیه و روانشناس ارجاع داده می شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد