رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

دوشنبه, 02 مهر 1397

آيا ميدانيد آيس همان شيشه هست

  

آیا میدانستید آیس همان شیشه میباشد

 

آيا ميدانيد آيس همان شيشه است

 

     جلسه آموزشی آشنایی پرسنل ستادی والفجر ، سفیران سلامت و ارتقا دانش آنها در زمینه مواد محرک و کانابیس ها (محرک،توهم زا) با همت واحد بهداشت روان مرکز بهداشت شیراز شهدای والفجر در سالن کوثر این مرکز برگزار گردید.به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شیراز شهدای والفجر: دکتر حسن مختار پور دکتری تخصصی روانشناسی بالینی در زمینه معرفی شیشه گفت:شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر) است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و…. نیز عرض می شود.

 

   او ادامه داد: این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. وی همچنین گفت:شیشه از ترکیبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود و با مصرف زیاد؛ تنفس و ضربان قلب افزایش یافته، طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون  و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند!  ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر  می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها،  تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.دکتر مختارپور در ادامه به اثرات سوء مصرف طولانی مدت شیشه پرداخت و گفت: سوء مصرف طولانی منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید  حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر  و در نهایت مرگ می شود.

 

     دکتر مختار پور متذکر شد: برخی ویژگی‌های خانواده می‌تواند به عنوان عوامل خطربَرای فرزندان در گرایش به اعتیاد نقش داشته باشد. برخورد نامناسب با فرزندان، فرزندپروری ضعیف، اختلاف والدین با یکدیگر، عدم نظارت والدین بر رفتار فرزندان، گرایش اعضای خانواده به مصرف مواد و بعضی رفتارهای ضد اجتماعی می‌تواند منجر به مشکلات اجتماعی، آسیب‌های روانی و یا اعتیاد در فرزندان شود. به طور کلی محیط آشفته و بی‌ساختار خانوادگی عامل خطر عمده‌ای برای مصرف مواد محسوب می‌شود. درعین حال ویژگی‌های دیگری وجود دارد که نقش محافظت کننده از اعتیاد را برای فرزندان دارد. این ویژگی‌ها می‌تواند شامل رابطه امن و سالم با فرزندان، نظارت والدین بر فرزندان و ایجاد مقررات مناسب برای آن‌ها، انتقال مناسب ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی به فرزندان و حمایت از آن‌ها باشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند اگر به والدین در این زمینه آموزش‌های مناسب داده شود به مراتب بیشتر از برنامه‌های آموزش فرزندان به تنهایی مؤثر خواهد بود.

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد