رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

سه شنبه, 24 مهر 1397

اهميت برنامه ريزي در كارها

اهمیت برنامه ریزی در کارها

 

 اهميت برنامه ريزي در كارها

 

    به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شیراز شهدای والفجر: دکتر راحله نظری پزشک مرکز بهداشت شهدای والفجر در خصوص اهمیت برنامه ریزی گفت: برنامه ریزی فرایندی است که با آن می توانیم برنامه‌ها، کارها و اموراتمان را سازماندهی و ساماندهی کرده وتایب حرکت و مسیر را از قبل تعریف کنیم. دربرنامه ریزی تنها به طراحی نباید اکتفا کرد و بایستی تا انتهای زمان اجرا، برروی اجزاء آن فکر و تمرکز نمود. دکتر نظری افزود: یک کار یا مجموعه‌ای از امور را که قصد برنامه ریزی دارید، باید به مدت انجام آنها دقت کنید. مدت انجام یعنی اینکه برآورد کنید، چقدر زمان مناسب با آن کارمورد نیاز است.هر کاری که بخواهیم انجام دهیم، به هرحال در یک بستر زمانی صورت می‌پذیرد. مقاطع زمانی در برنامه ریزی‌های میان مدت بسیار مهم هستند و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت را هم تحت الشعاع قرار می‌دهند.

     او گفت: از اصول مهم برنامه ریزی این است که طراحان و مشاوران برنامه ریزی را مشخص کنیم. دانستن این دو مورد از این نظر بسیار مهم است که خود فرایند برنامه ریزی را با چالش مواجه نکند. اگر مشخص نباشد که چه کسانی در طراحی برنامه مورد نظر نقش دارند، ممکن است در میانه راه با مشکل مداخله افراد مواجه شوید.همچنین اگر مشاوران طراحی معین نباشند، با آراء و نظرات مختلفی مواجه خواهید شد ،که نمی‌دانید سخن کدامیک را در برنامه ریزی خود دخیل کنید. او تاکید نمود: بایستی مجریان برنامه‌ طرح‌ریزی شده دقیقا مشخص شوند.مجریان طرح باید معلوم باشند، تا بعداً بتوانید روند اجرا شده را به خوبی پایش کرده و اصلاحات لازم را انجام دهید.اگر برنامه‌ای که قصد اجرای آن را دارید به مکان خاصی وابسته است، باید نسبت به آن مکان احاطه داشته باشید و ویژگی‌هاوملاحظات لازم را در نظر بگیرید.

    دکتر نظری عنوان نمود: برای رسیدن به هدف نهایی بایستی فعالیتهایی را در نظر گرفت . چه فعالیت‌هایی لازم است انجام شوند تا برنامه شما کامل اجرا شود؟ برای کارهای فردی و پروژه‌های بسیار کوچک معین بودن و نوشته بودن این کارها به احتمال زیاد کفایت می‌کند، ولی پروژه‌های بزرگ و عظیم می‌بایست جزئیات کارها توسط افراد خبره و نرم‌افزارهای خاص هدایت گردند. باید فعالیتهای ریز و درشت معلوم باشند تا نقشه حرکت ،کشیده شود.در اجرای برنامه چه محدودیت‌هایی ازنظر منابع ، نیروی انسانی و.... داریدوکجاها با محدودیت‌مواجه هستید؟ از چه امکاناتی بهره‌مند هستید و روی چه چیزهایی می‌توانید برای رسیدن به اهدافتان حساب کنید. دکتر راحله نظری در پایان گفت: برای موفقیت و رسیدن به هدف بایستی بر اجرای برنامه طراحی شده، استوار باشید. زیرا تنها ضمانت پاسخگویی همین است .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد