رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

یکشنبه, 31 تیر 1397

آموزش محافظت به كودك در برابر آزار جنسي

آموزش محافظت از خود در برابر آزار جنسي به 200 نفر از كودكان و والدين آنها 
 
 آموزش محافظت به كودك در برابر آزار جنسي
                                                  
 
    كارگاه آموزشي محافظت از خود و پيشگيري از آزار جنسي به 200 نفر از كودكان و والدين آنها در پايگاه مقاومت امام حسن عسكري (ع) نصرآباد از سوي مركز خدمات جامع سلامت يقطين مركز بهداشت شهداي والفجر برگزار شد. به گزارش واحد روابط عمومي مركز بهداشت شهداي والفجر، الهه نجفي كارشناس ناظر مركز خدمات جامع سلامت يقطين با اين اعلام خبر گفت: با توجه به شيوع مشكلات روحي و رواني و مسئله كودك آزاري در جامعه و بمنظور مقابله با آن ، ضروري است كودكان و والدين آموزش هاي لازم براي برخورد با اين مشكل را فرا بگيرند. او هدف از اجراي اين برنامه را آموزش به كودكان براي محافظت از خود و آموزش به والدين براي توجه به رفتارهاي كودكان بعد از مواجه با آزارهاي جنسي عنوان نمود. او افزود: در اين در كارگاه مطالب سودمند همراه با پخش فيلم و پرسش و پاسخ از كودكان و اجراي مسابقه به آنان آموزش داده شد. 
   در ادامه دكتر محمد جليل بنايي پزشك و حقوقدان درمانگاه گلستان وابسته به سپاه در خصوص نقاط حساس بدن به كودكان آموزش داد چگونه بايد از آنها محافظت كنند و به افرادي كه از كودكان خواسته هاي نابجا در مورد مسائل جنسي و نقاط حساس بدن دارند نه بگويند.او ادامه داد:اگر كودكان نتوانستند مشكلات خود را اعم از كودك ازاري و بويژه مسائل جنسي را به والدين خود بگويند ، با شماره 123 اورژانس اجتماعي تماس بگيرند و كمك بخواهند .همچنين با پخش اسلايد آموزشي به والدين آموزش داده شد كه اگر كودكان شان با چنين مسائلي مواجه شدند علاوه بر تماس با شماره 123 مي توانند اين مشكل را با يك مشاور و يا پزشك مطرح و از اين افراد  كمك بگيرند. سپس مهديه بهبهاني كارشناس ارشد روان شناسي باليني مركز خدمات جامع سلامت يقطين در خصوص آزار جنسي گفت: به هر نوع تماس نامناسب كه موجب آسيب جسمي و روحي به كودك گردد ، آزار جنسي گفته مي شود. 
   او اضافه كرد: توجه به نشانه هاي كودك آزاري جنسي شامل : پرخاشگري كودك، توجه به نقاشي كودك كه قسمتهاي ناحيه جنسي را سياه مي كند، پنهان شدن كودك در پشت سر والدين در مواجهه با افراد غريبه، از سوي والدين بسيار ضروري است.گفتني است از جمله مطالب ارزشمندي كه در اين كارگاه مطرح شد مي توان به آموزش تماس هاي ايمن و ناايمن، چگونگي محافظت، ياد گرفتن مهارت نه گفتن، برقراري رابطه با والدين و بيان مساله با والدين اشاره نمود.