رعایت بهداشت فراتر از درمان است.

دوشنبه, 07 خرداد 1397

دیابت را شکست دهیم

 

دیابت را شکست دهیم

دیابت شایع ترین بیماری غددی در جهان می باشدومسوول 4 میلیون مرگ در سال است ، درهر دقیقه 12 نفر به دیابت مبتلا می شوند ودرهر دقیفه 6 نفر در اثر بیماری دیابت جان خود را از دست می دهند .

تعداد افراد دیابتی در سال 1985،سی میلیون نفر،در سال 2008 ، دویست وسی میلیون نفرگزارش شده است.طبق پیش بینی سازمان جهانی بهداشت تعداد بیماران در سال 2025 میلادی ، سیصد میلیون نفردر سال برآورد شده است. به عبارتی شیوع دیابت به 5.4% خواهدرسید.

اگرچه اکثریت مبتلایان دیابت شیرین درکشورهای صنعتی در گروه سنی مسن قرار دارند،اما در کشورهای در حال توسعه اکثریت مبتلایان در گروه سنی میانسال، یعنی در رده سنی مولد زندگی قرار دارند.

هم اکنون تعدادی از کشور های منطقه شیوع دیابت نوع دو را بصورت فزاینده ای در جوانان گزارش می کنندودر برخی کشور ها دیابت نوع 2 در کودکان به حالت فوریت در آمده است.این الگوی شروع بیماری در سنین پایین ، بیانگر بار درمان وعوارض بیماری حتی در گروه سنی جوانتر وبرای یک دوره طولانی از طول عمر اشخاص است در طی سالهای گذشته تغییرات اقتصادی واجتماعی شامل افزایش شهرنشینی، کاهش مرگ ومیر شیر خواران وافزایش امید به زندگی.افزایش سبک زندگی بدون تحرک، جهان گیر شدن چاقی ، دراکثریت مناطق رخ داده که منجر به افزایش شیوع دیابت نوع 2گردیده است .

جهت تخمین کل مبتلایان به دیابت نمی توانیم تنها روی گزارش موارد تشخیص داده شده تکیه کنیم. زیرا حدود نیمی از اشخاص مبتلا به دیابت ازبیماری خود آگاه نیستند.

.میزان بروز وشیوع دیابت در ایران مانند کشورهای در حال توسعه وتوسعه یافته در حال افزایش است. در سال 1386،ازهر 20 ایرانی یک نفر به دیابت مبتلا میشدولی انتظار می رود در سال 1404 از هر7 ایرانی یک نفر به دیابت مبتلا شود.

 بیماری دیابت می تواند دارای عوارض متعددی از جمله ناراحتی های چشمی، کلیوی،قلبی وعصبی گردد. دیابت بیماری مزمنی است که به شدت هزینه بر، پیچیده وناتوان کننده است. بر اساس گزارش انجمن  دیابت آمریکا  هزینه مراقبت های سلامتی برای هر بیمار دیابتی 11744 دلاردرسال میباشد در صورتی که این رقم برای هر فرد غیر دیابتی 2560 دلار می باشد. مهمترین هزینه مربوط به تهیه داروها، لوازم وبستری شدن بیماران می باشد. تنها راه جلوگیری از هدر رفتن از منابع عظیم مالی در ارتباط با بیماری دیابت، اجرای برنامه پیشگیری وکنترل دیابت می باشد که شامل پیشگیری در سه سطح اولیه ، ثانویه و ثالثیه است. درپیشگیری اولیه پیشگیری از بروز دیابت، در پیشگیری ثانویه جلوگیری از عوارض زودرس ودیررس دیابت ودر پیشگیری ثالثیه، پیشگیری از مرگ ومیر مد نظر است.با توجه به آمارهای بالا وتخمین 10 درصدی شیوع دیابت در ایران بر اهمیت این موضوع برای برنامه ریزی دقیق وموثر جهت تشخیص ودرمان مبتلایان به دیابت در ایران تاکید می گردد.

مطالعات نشان داده است که اصلاح شیوه زندگی ،می تواند بروز دیابت را حداقل 11 سال به تاخیر اندازد وحتی در 20% موارد بروز آن را منتفی نماید. اصلاح شیوه زندگی شامل کاهش وزن حداقل تا 7% وزن اولیه فرد با استفاده از رزیم غذایی سالم، فعالیت بدنی با شدت متوسط وحداقل 150 دقیقه در هفته و رژیم غذایی صحیح می باشد.

خوشبختانه برنامه های پیشگیری وکنترل دیابت از سالها پیش در کشورمان تهیه شده واکنون در حال اجرا می باشد وبا توجه به توانایی های نظام سلامت در حال حاضر به منظور کنترل بیماری های قلبی عروقی، دیابت ، فشار خون، این برنامه ها در نظام سلامت ادغام یافته وبصورت کشوری در حال انجام هستند.

 با  شروع طرح تحول سلامت،در مراکز سلامت جامع شهری وروستایی، پایگاههای سلامت شهری، مطب های پزشکان، خانه های بهداشت، با همکاری پزشکان خانواده ومراقبان سلامت وبهورزان برنامه شناسایی ومراقبت بیماران دیابتی درحال اجراست. در این برنامه بعد از شناسایی بیماران دیابتی ، بیماران هر ماه توسط مراقب سلامت وبهورز وهرسه ماه توسط پزشک مراقبت وپیگیری می شوند.بیماران شناخته شده از نظرفشارخون، نمایه توده بدنی، دور کمر، قند خون ناشتا، قند خون دوساعته، مقدار چربی های خون،کراتینین سرم، عملکرد کلیه،وجود پروتئین در ادرار،میزان خطر10 ساله حوادث قلبی، عوارض بیماری  وعوارض جانبی داروها بصورت ماهانه یا هر سه ماهی یکباربررسی می گردند که هدف از تمامی این مراقبتها ، پیشگیری از عوارض زودرس ودیررس دیابت وپیشگیری از مرگ ومیر دربیماران دیابتی میباشد

تهیه وتنظیم: دکترعبدالحسین فرح بخش رئیس و دکتر راحله نظری کارشناس واحد مبارزه با بیماریهای غیر واگیرمرکز بهداشت شهرستان شیراز شهدای والفجر

منابع:

راهنمای پیشگیری،مدیریت ومراقبت دیابت از انتشارات سازمان جهانی بهداشت

برنامه جامع پیشگیری وکنترل بیماری دیابت نوع 2

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد